Sarbinowo

Sarbinowo to niewielkie, spokojne letnisko położone na zachodnim wybrzeżu (w gminie Mielno), do którego warto wybrać się na spacer plażą z latarni w Gąskach. Najważniejszym zabytkiem miasta i głównym punktem orientacyjnym jest położony w centrum XIX-wieczny neogotycki kościół – może on się poszczycić pięknymi witrażami. Kolejną ciekawą atrakcją Sarbinowa jest zabytkowa chałupa o konstrukcji szachulcowej z 1804 roku, która jest przykładem wąskofrontowej chałupy rybackiej.

Kierując się na wschód, w odległości około 2 km od Sarbinowa, znajduje się zabytkowa wieś rybacka Chłopy. Z uwagi na układ zabudowy oraz zachowane, tradycyjne chaty, cała ta miejscowość została wpisana do rejestru zabytków. Dla takiej atrakcji, jak również dla malowniczej przystani rybackiej, warto, będąc w Sarbinowie, odwiedzić również Chłopy.

Jakie atrakcje warto tu zobaczyć?

Plaża

Znalezione obrazy dla zapytania sarbinowo plaża

Miłośnicy kąpieli słonecznych znajdą w Sarbinowie czyste, strzeżone plaże. Przy plaży znajduję się kamienno-betonowy mur oporowy chroniący wybrzeże przed silnymi falami Bałtyku. Na tej kamiennej zaporze wybudowano deptak oddzielający plaże od miejscowości.

Promenada nadmorska 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie b90_sarbinowo_plaza_2.jpg

Obecnie promenada w Sarbinowie stanowi jeden z piękniejszych obiektów spacerowy nad polskim morzem. Można z niej zobaczyć między innymi Kościół P.W. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z charakterystyczną strzelistą wieżą, jak również podziwiać wspaniałe wschody oraz zachody słońca. Wzdłuż promenady znajdują się liczne kawiarnie, bary i ogródki gastronomiczne, a także hotele i pensjonaty.

Mur oporowy

Stary mur oporowy - Sarbinowo

Jest to najistotniejszy z zabytków Sarbinowa. Powstał on w 1910 roku, by uchronić miejscowość przed całkowitym pochłonięciem przez Morze Bałtyckie. Obecnie konstrukcja nadal spełnia swoją rolę, a w 2011 roku posłużyła jako fundamenty pięknej promenady nadmorskiej o długości 1 km.

Neogotycki kościół w Sarbinowie

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie b92_sarbinowo_miasto_6.jpg

Neogotycki kościół w Sarbinowie może się poszczycić pięknymi witrażami. Kościół został wybudowany w XIX wieku jako świątynia ewangelicka. Z oryginalnego wyposażenia kościoła zachowały się: neogotycka chrzcielnica i znajdujące się na wieży trzy dzwony, odlane w latach 30-tych XX wieku.