Lokalne atrakcje

Sarbinowo to nie tylko urokliwa miejscowość z piękna promenadą wzdłuż piaszczystej plaży, to również ciekawe i malownicze okolice.


Sarbinowo leży na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego Velo Baltica przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Trasa liczy łącznie aż 8539 km.

Dla aktywnie spędzających czas dostępnych jest kilka tras rowerowych:

  • Sarbinowo – Kołobrzeg ok. 30 km
  • Sarbinowo – Darłowo ok. 48 km
  • Sarbinowo – Dobrzyca ok. 10 km

Nieopodal, w miejscowości Dobrzyce można odwiedzić kompleks ogrodów pokazowych Hortulus. To unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej.

Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis (z największym na świecie labiryntem grabowym i wieżą widokową).


Udając się w pieszą wędrówkę do Mielna warto zobaczyć Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic. Jest to rodzaj ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez charakterystyczne dla nadmorskiego lasu stare wydmy oraz grodziska i bunkry. Najbardziej charakterystyczne elementy ścieżki to wielkie figury szyszek, kładka łącząca dwa grodziska, taras widokowy oraz dwa bunkry.

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic to rodzinny atrakcja i wielka frajda dla dzieci. Do dyspozycji zwiedzających są dwie pętle o długości 1,5 km (czas zwiedzania 18 minut + 15 minut zabawy) oraz 2.9 km (czas zwiedzania 35 minut + 45 minut zabawy).


Najbliższą miejscowością sąsiadującą z Sarbinowem jest osada rybacka Chłopy. Jej oczywistymi walorami jest przystań rybacka w której można codziennie kupić świeże ryby, a także kutry zacumowane na plaży.

Lokalną atrakcją jest także molo o długości 90 metrów oddane do użytku w 2018 roku. Miejscowość wpisana jest do rejestru zabytków ze względu na zachowany stary układ zabudowy oraz wiele zabytkowych chałup szachulcowych.


Wśród lokalnych atrakcji warto również wspomnieć o Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej kursującej na trasie Koszalin – Rosnowo Ośrodek. Przejazd zabytkowym składem przez malownicze tereny z pewnością zainteresuje nie tylko najmłodszych uczestników wycieczki.

Nad zalewem w Rosnowie można cały dzień spędzić na specjalnie przygotowanej plaży z bezpiecznym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz zapleczem gastronomicznym (w tym wiatą grillową).